Życiorys
Agnieszka Chrzanowska – aktorka, piosenkarka, autorka muzyki i tekstów.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
W latach 1996-2003 była związana z Piwnicą pod Baranami, później z klubem „Alchemia”
na krakowskim Kazimierzu, następnie przez dwa lata prowadziła założony wraz z Michałem
Zabłockim Teatr Piosenki w Centrum w Krzysztoforach.
Od kwietnia 2010 do września 2011 prowadziła jako Dyrektor Artystyczna Radiowy Teatr Piosenki w Radiu Kraków.
Autorka audycji radiowej „Nieobojętna częstotliwość drgań”, której założeniem jest prezentowanie współczesnych polskich kompozytorów, autorów tekstów i wybitnych interpretatorów, których twórczość skoncentrowana jest wokół piosenki. Audycja gościła na antenie Radia Kraków od września 2010 do września 2011.
Laureatka trzech prestiżowych nagród na 21.Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za
utwór „Camille Claudel” i „Pustka w środku”, laureatka pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu za utwór „ Ulica Rajska „ i „Po drugiej stronie tęczy”, laureatka trzeciej nagrody na Warszawskim Festiwalu Sztuki Estradowej za utwór „ Dług” i „Zakochały się chłopaki”.
Nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski „Wawrzynem olimpijskim” w dziedzinie Sztuki za album „Ogień olimpijski”, gdzie znalazły się jej kompozycje do wierszy Michała Zabłockiego.
W 2004 prezentowała „Ogień olimpijski” w czasie Igrzysk Olimpijskich w Atenach, między innymi w Centrum Kultury Gazi, gdzie jako artystka reprezentowała nasz kraj.
Nominowana do nagrody Fryderyk 2000 i 2005 za albumy „Cały Świat płonie” i „Tylko dla Kobiet”.
W swoim dorobku ma ponad sto kilkadziesiąt kompozycji do wierszy i tekstów wybitnych współczesnych polskich poetów, przede wszystkim Michała Zabłockiego, Włodzimierza Dulemby,Tomasza Adamskiego, Józefy Latos, Krzysztofa Sikory, Witolda Jędrzejaczaka, Kamila Śmiałkowskiego. Jest też autorką muzyki do wiersza Czesława Miłosza „ Przypowieść o maku”, Bolesława Leśmiana Śmierć wtórna” oraz Georga Trakla „ Wieczór zimowy”.
DYSKOGRAFIA
1996 – „Słowa”
1998 – „Nie bój się nic nie robić”
2000 – „Cały Świat płonie”
2004 – „Ogień olimpijski”
2005 – „Tylko dla kobiet”
2009 – „Bez udziału gwiazd”
SPEKTAKLE
„Pan Kazimierz”- udział w spektaklu muzycznym o krakowskiej dzielnicy w reżyserii Łukasza Czuja, do którego teksty piosenek napisał Michał Zabłocki. Agnieszka napisała muzykę do utworu: „Mojżesz”, „Helena Rubinstein” oraz „Madonna od demonów”, była też producentką muzyczną albumu z utworami ze spektaklu.
„Warjutkowie” – siedem wcieleń kobiecych w spektaklu muzycznym na podstawie poematu Michała Zabłockiego w reżyserii Pawła Szarka, w którym znalazło się siedem kompozycji Agnieszki, między innymi: „Piosenka polityków”, „Siostry Warjutki” i „ Wolna”.
Jest autorką muzyki do jedynej istniejącej pieśni o Trójcy Świętej, tekst napisał Michał Zabłocki.
Trzy częściowy utwór został napisany na trzy głosy solowe, oktet wokalny, flugelhorn i fortepian.
Emocjonalnie i rodzinnie związana jest również z Grecją, skąd pochodził jej dziadek i gdzie przez krótki czas mieszkała pobierając nauki śpiewu klasycznego. Utwór „Pieśń Agnieszki” z albumu „Tylko dla kobiet” opowiada historię jej dziadków.
Wspiera organizacje działające na rzecz zwierząt, organizuje aukcje, bierze udział w koncertach charytatywnych i akcjach interwencyjnych, za co została uhonorowana przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krakowie nagrodą „Dżoka”.