Centrum Leczenia Czytaniem
Centrum Leczenia Czytaniem, to nowy projekt Fundacji Poemat przeprowadzany we współpracy z naszą specjalistką od literatury dla dzieci i młodzieży, dr. Wandą Matras.
W przekonaniu o potrzebie wczesnego kształcenia artystycznego i o wartości twórczości własnej w procesie kształcenia ogólnego, w 2020 roku planujemy kontynuację cyklu pod hasłem: „Wiersze do kolorowania” w sprawdzonej już wcześniej formule. W 2018 i 2019 roku przeprowadziliśmy cykle 15 spotkań-warsztatów dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Działania dofinansowane były z budżetu Gminy Miejskiej Kraków. Bohaterem specjalnym warsztatów są przygotowane pod kątem zajęć „Wiersze do kolorowania” – unikalna formuła wiersza białego dla dzieci. Uczestnicy otrzymują materiały zawierające „Wiersze do kolorowania” wraz z kolorowankami. W trakcie zajęć odczytywane są wybrane wiersze. Podczas próby wspólnej interpretacji poszczególnych tekstów dzieci kolorują specjalnie przygotowane grafiki, które wraz z wierszami zabierają do domu. Intensywna praca interpretacyjna połączona z działaniem plastycznym przynosi znacznie bardziej wymierne efekty emocjonalne i intelektualne, a możliwość dalszego obcowania z wierszem i grafiką w domu rozszerza efekty zajęć. W ten prosty sposób kształcimy równolegle kompetencje literackie i plastyczne. W chwili obecnej, na podstawie zapisów wcześniejszych warsztatów, opracowujemy uniwersalny podręcznik dla pedagogów. Potrzeba takiego podręcznika wynikła podczas zeszłorocznych warsztatów. Dyrektorzy szkół wciągniętych w projekt rozpoczęli bowiem użytkowanie „Wierszy do kolorowania” na własną rękę i zgłosili potrzebę przekazywania książki pedagogom wraz z instruktażem.
Długość trwania zajęć – do 60 min
Warsztaty prowadzą Wanda Matras lub Michał Zabłocki
dr Wanda Matras – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, prezes Fundacji Poemat i krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Autor tomików wierszy, kalendarzy i blogów poetyckich oraz tekstów piosenek w repertuarach wielu artystów. Autor przebojów Grzegorza Turnaua i Czesław Śpiewa: „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Bracka”, „Między ciszą a ciszą”, „To tu to tam”, „Tutaj jestem”, „Maszynka do świerkania”, „Ucieczka z wesołego miasteczka” i wielu innych. Laureat nagrody Muzycznej Jedynki za najlepszy tekst roku 1997 („Cichosza”). Stypendysta Ministra Kultury za 2006 rok. Pomysłodawca i twórca wielu projektów literackich, pod nazwą „Multipoezja”: Wierszy na murach, Wierszy chodnikowych, Wierszy pisanych online, oraz Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych w Krakowie. Twórca wielojęzycznego międzynarodowego portalu poetyckiego eMultipoetry.eu według własnego pomysłu, zrealizowanego z funduszy europejskich w programie Grundtvig. Od 2002 roku prezes Fundacji Poemat. Od 2014 roku prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział w Krakowie. Od 2014 roku przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury w Krakowie. W latach 2008-2019 wykładowca Studium Literacko-Artystycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, najstarszej w Polsce szkoły kreatywnego pisania.
A oto odrobina przeszłości:
Rok 2018
Promujemy się plenerowym teatrzykiem Kamishibai:
7, 8 lipca g. 16.30 oraz 11 sierpnia g. 11.00 – Krakowski Kiermasz Książki, Plac św. Marii Magdaleny (przecznica między ul. Grodzką i Kanoniczą)
Spotkania warsztatowe odbywają się w domu Jordanówka spółdzielni mieszkaniowej „Widok” przy ulicy Na Błonie 13 D w Krakowie:
1 , 8, 15, 22, 29 października 2018 o godzinie 9.30
W trakcie spotkań-warsztatów, prezentując najciekawsze pozycje współczesnej literatury dla dzieci, odbywamy podróże po świecie emocji i uczuć, odpowiadamy na trudne pytania i pokazujemy jak radzić sobie z problemami. Każde spotkanie dotyczy jednej trudnej emocji (złość, smutek, strach, zazdrość itd.). Nasze zajęcia przygotowują dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne do odbioru dzieł literackich i służą budowaniu obszarów spotkań i dialogu z literaturą. Formuła zajęć dla dzieci i rodziców daje możliwość pogłębienia dialogu pomiędzy dziećmi i dorosłymi z wykorzystaniem bajek psychoedukacyjnych, psychoterapeutycznych i relaksacyjnych. Zachodzące w sytuacji czytania mechanizmy psychologiczne, takie jak: identyfikacja z bohaterem lub z sytuacjami, projekcja, kompensacja, modelowanie, racjonalizacja, fantazjowanie, sprzyjają wzbudzeniu w czytelniku pożądanych emocji. Bajki terapeutyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych uświadamiają młodym czytelnikom oraz ich opiekunom i rodzicom, że nie ma złych uczuć. Przykre emocje są również potrzebne w życiu i świadczą raczej o niezaspokojonych potrzebach. Unikamy ich, bo bywają bolesne, ale przecież termin emocja oznacza „poruszenie”, ruch w stronę zaspakajania potrzeb. Dzięki nim uświadamiamy sobie czego potrzebujemy i uczymy się właściwie reagować na własne odczucia. Przy okazji uświadamiamy dzieciom, że nie można realizować swoich dążeń czyimś kosztem.
Istnieje możliwość uzyskania osobistej recepty na książki dobrane adekwatnie do potrzeb, zainteresowań i możliwości percepcyjnych każdego dziecka.