role na stole
Warsztaty z zakresu edukacji kulturowej
dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat.
Pomysł i realizacja
Michał Zabłocki
Fundacja Poemat
Współpraca:
Architektura – Marcin Buczek-Palczyński,
Inez Buczek-Palczyczyńska
(Stowarzyszenie Architektów Polskich)
Teatr – Stanisław Banaś
(Fundacja Ukryte Skrzydła)
Sztuki plastyczne – Maria Niewiadomska
(Stowarzyszenie Polskich Artystów Plastyków)
Muzyka – Martyna Bachowska, Andrij Volynko
(Fundacja św. Cecylii)
OPIS WARSZTATÓW:
W ramach warsztatów Uczestnicy pod okiem Instruktorów tworzą samodzielnie dzieła sztuki w podziale na specjalistyczne role. Działalność artystyczną potraktowaliśmy jako punkt wyjścia do nauki interakcji, komunikacji i realizacji wspólnych projektów.
LITERATURA: Prowadzenie – Michał Zabłocki (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich)
Zadaniem grupy jest napisanie wiersza wolnego lub też „białego” bez rymów i wyraźnego metrum o długości minimum 10 wersów. Wiersz ten jest podstawą i kontekstem dla pracy pozostałych grup warsztatowych. Procedura jego powstawania polega na naprzemiennym koncepcyjnym działaniu indywidualnym i grupowej ocenie zgodnej z demokratycznymi procedurami podejmowania wspólnych decyzji.
ARCHITEKTURA: Prowadzenie – Marcin Buczek-Pałczyński (Stowarzyszenie Architektów Polskich)
Zadaniem grupy jest zaprojektowanie i wykonanie modelu krakowskiej dzielnicy na bazie aktualnej siatki układu terenu, ale według planu Uczestników, którzy wcielają się w przedstawicieli różnorakich specjalności architektoniczno-urbanistycznych. Istotą działania jest mediacja pomiędzy wieloma potrzebami, które powinny być realizowane w zakładanej dzielnicy. Dodatkowo inspiracją do konkretnych rozwiązań staje się wiersz stworzony wcześniej w ramach warsztatu literackiego.
TEATR: Prowadzenie – Stanisław Banaś (Fundacja Ukryte Skrzydła)
Zadaniem grupy jest praca aktorska nad wierszem stworzonym w ramach warsztatu literackiego. Tekst wiersza ulega jednak nie tylko interpretacji, ale także częściowej dekompozycji i twórczemu przeobrażeniu, zgodnemu z wizją Uczestników. W efekcie tej pracy powstaje kilka zapisów audio, które są wykorzystane w dalszych pracach zespołów.
SZTUKI PLASTYCZNE: Prowadzenie – Maria Niewiadomska (Związek Polskich Artystów Plastyków)
Zadaniem grupy jest stworzenie przestrzennej rzeźby. Za inspirację służy wiersz napisany na warsztacie literackim. Treścią i istotą warsztatu jest wspólne zarządzanie procesem kreacji. Uczestnicy, którym przypisane zostają w wyłączne władanie poszczególne materiały plastyczne, muszą współpracować ze sobą w harmonijny sposób, by powstała jednolita, logiczna i estetyczna konstrukcja.
MUZYKA: Prowadzenie – Martyna Bachowska, Andrij Volynko (Fundacja św. Cecylii)
Zadaniem grupy jest skomponowanie i zarejestrowanie awangardowego utworu muzycznego zainspirowanego wierszem stworzonym na warsztatach literackich. Do tego celu prowadzi Uczestników cała procedura zapoznawania się z przydzielonymi im instrumentami muzycznymi oraz stopniowe odkrywanie tajemnicy indywidualnej ekspresji w ramach zbiorowo wykonywanego dzieła.
Produkcja:
Fundacja Poemat
Zapraszamy do zakupu warsztatów: biuro@poemat.com.pl